
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej
1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.
2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować! W ramach naszej odpowiedzi na bezczelny atak środowisk lewicowo-liberalnych na Osobę św. Jana Pawła II. Pójdziemy dziś w modlitewnym marszu, modląc się drogą krzyżową za naszą solidarność i opamiętanie dla tych naszych rodaków, którzy błądzą.
3. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.
4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. adoracja do 21.00.
5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00., adoracja przy grobie Pańskim do godz. 24.00. Droga krzyżowa o godz. 17.30.
6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszym kościele w następujących godzinach: od. 8.30. do 14.00. , co pół godziny.
7. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa, w tym roku po raz pierwszy sprawujemy liturgię w naszym kościele ze wspólnotami neokatechumenalnymi. Rozpocznie się ona o godz. 20.30. zakończy procesją zmartwychwstania Pańskiego. Tak sprawuje się te liturgie w wielu katedrach i parafiach. Być może to będzie dla wielu u nas nowość, ale tak właśnie powinna się zakończyć liturgia Wigilii Paschalnej – procesją rezurekcyjną. Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece. W Uroczystość Zmartwychwstania pierwsza Msza św. o godz. 7.00. rano.