Sakrament chrztu świętego

Chrzest Święty powinien się odbyć w Parafii zamieszkania rodziców (w innym przypadku wymagana jest zgoda z parafii zamieszkania rodziców dziecka, na chrzest poza parafią).

Przeważnie Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest w czasie niedzielnej Mszy świętej, ewentualnie po Mszy świętej. Rodzice dziecka przystępującego do chrztu, jak również rodzice chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi, a w czasie Mszy św. przyjąć Komunię św.

Wymagane dokumenty do zgłoszenia chrztu świętego:

• akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego (rodzice nie mający ślubu kościelnego, ani kontraktu cywilnego przedkładają zupełny akt urodzenia dziecka z USC),
  • świadectwo ślubu kościelnego lub kontraktu cywilnego,
  • rodzice chrzestni dostarczają zaświadczenie, że mogą być chrzestnymi z parafii, na której terenie aktualnie mieszkają.

Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:

• ukończyła 16 rok życia,
  • jest praktykującym katolikiem,
  • prowadzi życie zgodne z zasadami wiary,
  • zasadniczo chrzestnymi nie mogą być osoby, które żyją w małżeństwie bez ślubu kościelnego, jak również uczniowie, którzy nie uczęszczają na katechizację.

Dane potrzebne do wpisania dziecka do Księgi Chrzcielnej:

• adres zamieszkania rodziców dziecka,
  • telefon kontaktowy jednego z rodziców dziecka,
  • imiona i nazwiska rodziców dziecka oraz daty i miejsca urodzenia,
  • imiona i nazwiska ojca i matki (nazwisko panieńskie) rodziców dziecka,
  • imiona i nazwiska rodziców chrzestnych oraz ich adresy zamieszkania.

UWAGA:

Rodzice prosząc o chrzest dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za takie jego wychowanie, które w miarę dojrzewania dziecka pomoże mu w osobistym przyjęciu i wyznaniu wiary w Chrystusa. Jeśli rodzice nie są praktykujący, a proszą o chrzest dziecka, to rola rodziców chrzestnych staje się kluczowa. Biorą oni na siebie tym większą odpowiedzialność za dorastanie dziecka do osobistego wyznania wiary.

image

Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów

Katechizm Kościoła Katolickiego