Czwarta Niedziela Wielkiego Postu
Komentarz do czytań
Pascha na progu Ziemi Obiecanej jest zapowiedzią radości, która nadchodzi, i bliskości wypełnienia się obietnicy Pana. To ważne wydarzenie w historii Izraela, ponieważ Bóg definitywnie rozrywa ich kajdany niewoli. Podobnie jak trwanie w wierności Bogu doprowadziło Izraelitów do nowej ziemi, tak trwanie w Chrystusie czyni z nas nowe stworzenie. Wszystko bowiem dzięki Niemu staje się nowe, nabiera nowej jakości. Powrót do Boga bogatego w miłosierdzie jest dla nas szansą nowego życia i radością z wolności dziecka Bożego. Stanowi też okazję dla tych, którzy nie usiłują myśleć i odczuwać jak miłosierny Ojciec wobec skruszonego syna.
Zaczerpnijmy ze słowa Bożego zaproszenie do podjęcia decyzji o powrocie do kochającego i przebaczającego Ojca.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Dziś czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalem (…)”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo (…)”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.
2. Gorzkie żale dzisiaj o godz. 15.30. Przypominamy, że za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
3. Najbliższy piątek, 1 kwietnia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Spowiedź przed każdą Mszą św.. Mękę Zbawiciela będziemy rozważać w czasie nabożeństwa drogi krzyżowej o godz.17.30..
4. Sobota, 2 kwietnia, będzie pierwszą sobotą miesiąca. O godz. 17.30. spotkanie kółek różańcowych.
5. W sobotę przypada także 17. rocznica śmieci Świętego Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak nazywany jest Sługą Miłosierdzia. Módlmy się przez jego wstawiennictwo o miłosierdzie dla nas
i całego świata.
6. Najbliższa niedziela, 3 kwietnia, będzie pierwszą niedzielą miesiąca. Rozpoczniemy nasze wielkopostne rekolekcje. Poprowadzi je ks. prof. Henryk Skorowski z Uniwersytety Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Warszawy.
7. W naszej świątyni wystawiony jest „kosz dobroci”, gdzie można składać produkty żywnościowe i środki czystości, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej wspólnoty i osobom z Ukrainy. Dziękujemy z każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.
8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych darów, radości oraz wzrastania w wierze i miłości ku Panu.
9. Niech Bóg okaże miłosierdzie zmarłym i przyjmie ich do społeczności zbawionych: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają
w pokoju wiecznym. Amen